חשוב שתהיו מעודכנים !

החל מנובמבר 2021 צה”ל משפר את מבחני המיון של צו ראשון

חשוב שתדעו שכל ההכנות המוצעות באתר תואמות  למבחנים הנערכים כיום

וכמו תמיד יעזרו לכם להפציץ במבחני המיון .

רוצים לדעת עוד על השינויים הצפויים ? לחצו כאן 

יש לכם שאלות נוספות ? תכתבו לנו או

דפ”ר

מה זה דפ"ר?

דפ”ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני) הוא מרכיב חשוב מאוד בציון הקב”ת (קבוצת תכנון) שלכם . הקב”ת הוא המונח החדש לקב”א (קבוצת איכות) שנעשה בו שימוש עד סוך שנת 2021
בעבר הציון היה משוכלל בתוך ציון הקב”א אך לאחר שינוי שיטת האבחון והמיון בצבא, הוחלט כי הציון יהיה כלול בתוך הקב”ת.

ציון הדפ”ר נקבע אך ורק על ידי המבחנים הפסיכוטכניים ועל בסיס הצלחתכם במבחן. המבחן מורכב בצורה שווה, כך שכל חלק ממנו מהווה השפעה באותה המידה על הציון הסופי שלכם. בכל המבחן יש 5 פרקים שונים (מבחני צורות, מבחנים כמותיים ומילוליים) כאשר כל חלק שווה 20% מהציון הסופי.

ציון זה יכול לנוע בין 10 (הציון הנמוך ביותר) ל-90 (הציון הגבוה ביותר). מכיוון שהציון מחושב בקפיצות של 10 נקודות, ציוני דפ”ר הם מספרים עגולים בלבד; כלומר לא יכול להיות ציון דפ”ר 37 או  55 לדוגמא.

הדפ”ר ביחד עם נתונים נוספים (שרובם נחשבים בתוך הקב”ת – כמו קוגניציה (הבנה), חוסן, יכולת ניהול, הסתגלות, כישורים ומיומנויות, ושנות לימוד) מהווה סף לקבלת זימונים למסלולים השונים – יחידות מובחרות וסיירות, מודיעין, חיל האוויר ועוד. בנוסף הדפ”ר מהווה מרכיב ביציאה לקצונה, וכמובן בשיבוץ למקצועות ספציפיים נוספים.

מבחן דפ"ר

משמעויות ציוני הדפ"ר לסוגיהם:

 • דפ”ר 10 – זהו הציון הנמוך ביותר שאפשר לקבל. לרוב אלו אשר יקבלו ציון כזה יישלחו לוועדת חריגים.
 • דפ”ר 20 – זהו ציון נמוך מאוד, אשר מהווה מכשול לקבלת רוב התפקידים בצה”ל. מי שמקבל ציון כזה, ככל הנראה יישלח לוועדת חריגים.
 • דפ”ר 30 – נחשב ציון נמוך, אולם לא פוסל גיוס ליחידה לוחמת.
 • דפ”ר 40 – זהו ציון המאפשר להשתבץ ולשרת בתפקידי פיקוד זוטרים, כגון מ”כים (מפקדי כיתות).
 • דפ”ר 50 – זהו ציון המאפשר זימון, מיון וקבלה למקומות רבים כמו מסלולי ערבית במודיעין או תפקידי פיקוד זוטרים נוספים. בנוסף יש אפשרות לקבלת זימון ליום סיירות, המאפשר מיון ליחידות מיוחדות כמו סיירת מטכ”ל, שלדג, שייטת 13, יחידת החילוץ וההצלה 669, יחידות הקומנדו (מגלן, אגוז ודובדבן), חובלים צוללות ועוד. ראוי לציין שזהו גם הציון הממוצע באוכלוסיית הנבחנים.
 • דפ”ר 60 – ציון מעל הממוצע המאפשר קבלת ציון קב”א 56 (ציון הקב”א הגבוה ביותר), ומאפשר גם יציאה לקצונה, וכן מיוני המשך לקורס טיס, יחידת גאמא בחיל המודיעין ודובר צה”ל.
 • דפ”ר 70 – זהו ציון המאפשר זימון להמשך מיונים ליחידות כמו 8200, גלי צה”ל וממר”ם. לרוב מי שמקבל ציון דפ”ר 70, מקבל גם ציון קב”א גבוה.
 • דפ”ר 80 – ציון זה מאפשר זימון להמשך מיונים בעוד שלל תפקידים ומסלולים ייחודיים, יוקרתיים ונחשבים בצה”ל כמו שחקים – חבצלות.
 • דפ”ר 90 – זהו הציון הגבוה ביותר במבחן הפסיכוטכני. מי שמקבל ציון זה, פרוסות בפניו שלל אפשרויות למיוני המשך. כמובן שזה תלוי בציוני הקב”א והפרופיל, אבל בעיקרון הכל פתוח.

הערות חשובות שכדאי לדעת ולזכור:

 • קבלת ציון דפ”ר גבוה חשוב והכרחי על מנת לקבל המשך מיונים ליחידות שונות, אבל מבחינת דרישות הסף צריך להתאים גם עם ציון הקב”ת והפרופיל.
 • הציון נגזר מתוך המבחן הפסיכוטכני, מבחן הדפ”ר, שהוא מבחן אדפיטיבי – מבחן שלומד את הנבחן תוך כדי מענה על התשובות. בסיום יום המיון תוכלו לקבל תשובות וציונים וגם התפלגותם. במידה וציונכם אינו גבוה, אך אתם תלמידים טובים בבית הספר – ניתן לערער על הציון ולבצע את המבחן בשנית.
 • שום תפקיד בצבא אינו מובטח לכם! צה”ל עושה מאמצים להתאים אליכם תפקידים עד כמה שניתן, ביחס ליכולות שלכם ולציונים שקיבלתם בצו ראשון. ככל שציונכם יהיה גבוה יותר, יש לכם עדיפות על אחרים בתפקיד. אבל חשוב להבין שהצרכים של המערכת הם לפני הכל.
 • אם ציונכם אינו עומד בסף הנדרש להמשך מיון מסוים אך הוא קרוב, יש אפשרות להגיש בקשת חריג שתעלה אל ועדה שתבדוק בשנית לגביכם.
 • יש תפקידים שאינם דורשים ציוני דפ”ר גבוהים (תפקידי לוחמה למשל), אך ציון דפ”ר וקב”ת גבוהים יכול לשפר את מועמדותכם להמשך תפקידי פיקוד וקצונה.
 • על מנת לקבל ציון דפ”ר גבוה, חשוב להתכונן בצורה טובה ולהגיע מוכנים ליום הזה היטב!

התחילו להתכונן

לצו ראשון ויום המא''ה

חבילת ההכנה כוללת:

משמעויות ציוני הדפ"ר לסוגיהם

דפ”ר 10 – זהו הציון הנמוך ביותר שאפשר לקבל. לרוב אלו אשר יקבלו ציון כזה יישלחו לוועדת חריגים
דפ”ר 20 – זהו ציון נמוך מאוד, אשר מהווה מכשול לקבלת רוב התפקידים בצה”ל. מי שמקבל ציון כזה, ככל הנראה יישלח לוועדת חריגים
דפ”ר 30 – נחשב ציון נמוך, אולם לא פוסל גיוס ליחידה לוחמת
דפ”ר 40 – זהו ציון המאפשר להשתבץ ולשרת בתפקידי פיקוד זוטרים, כגון מ”כים (מפקדי כיתות)
דפ”ר 50 – זהו ציון המאפשר זימון, מיון וקבלה למקומות רבים כמו מסלולי ערבית במודיעין או תפקידי פיקוד זוטרים נוספים. בנוסף יש אפשרות לקבלת זימון ליום סיירות, המאפשר מיון ליחידות מיוחדות כמו סיירת מטכ”ל, שלדג, שייטת 13, יחידת החילוץ וההצלה 669, יחידות הקומנדו (מגלן, אגוז ודובדבן), חובלים צוללות ועוד. ראוי לציין שזהו גם הציון הממוצע באוכלוסיית הנבחנים
דפ”ר 60 – ציון מעל הממוצע המאפשר קבלת ציון קב”א 56 (ציון הקב”א הגבוה ביותר), ומאפשר גם יציאה לקצונה, וכן מיוני המשך לקורס טיס, יחידת גאמא בחיל המודיעין ודובר צה”ל
דפ”ר 70 – זהו ציון המאפשר זימון להמשך מיונים ליחידות כמו 8200, גלי צה”ל וממר”ם. לרוב מי שמקבל ציון דפ”ר 70, מקבל גם ציון קב”א גבוה
דפ”ר 80 – ציון זה מאפשר זימון להמשך מיונים בעוד שלל תפקידים ומסלולים ייחודיים, יוקרתיים ונחשבים בצה”ל כמו שחקים – חבצלות
דפ”ר 90 – זהו הציון הגבוה ביותר במבחן הפסיכוטכני. מי שמקבל ציון זה, פרוסות בפניו שלל אפשרויות למיוני המשך. כמובן שזה תלוי בציוני הקב”א והפרופיל, אבל בעיקרון הכל פתוח

התחילו להתכונן לצו ראשון ויום המא''ה