דפ”ר

מה זה דפ"ר?

דפ”ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני) הוא מרכיב חשוב מאוד בציון הקב”ת (קבוצת תכנון) שלך. הקב”ת הוא המונח החדש לקב”א (קבוצת איכות) שנעשה בו שימוש עד סוף שנת 2021. בעבר הציון היה משוכלל בתוך ציון הקב”א אך לאחר שינוי שיטת האבחון והמיון בצבא, הוחלט כי הציון יהיה כלול בתוך הקב”ת.

ציון הדפ”ר נקבע אך ורק על ידי הביצוע שלך במבחן הפסיכוטכני. במבחן 5 פרקים שונים, בעלי אחוז שווה מהציון הסופי (20% לפרק). הפרקים השונים הם: מבחנים צורניים, מבחנים כמותיים ומבחנים מילוליים. 

הציון יכול לנוע בין 10 (הציון הנמוך ביותר) ל-90 (הציון הגבוה ביותר). מכיוון שהציון מחושב בקפיצות של 10 נקודות, ציוני דפ”ר הם מספרים עגולים בלבד; הציון יכול להיות 40, 60 או 80 למשל. 

הדפ”ר, יחד עם נתונים נוספים (שרובם נחשבים בתוך הקב”ת – כמו קוגניציה (הבנה), חוסן, יכולת ניהול, הסתגלות, כישורים ומיומנויות, ושנות לימוד), מהווה סף לקבלת זימונים למסלולים השונים – יחידות מובחרות וסיירות, מודיעין, חיל האוויר ועוד. בנוסף הדפ”ר מהווה מרכיב ביציאה לקצונה, וכמובן בשיבוץ למקצועות ספציפיים נוספים.

מבחן דפ"ר

משמעויות ציוני הדפ"ר לסוגיהם:

 • דפ”ר 10 – זהו הציון הנמוך ביותר שאפשר לקבל. לרוב אלו אשר יקבלו ציון כזה יצטרכו לעבור ועדת חריגים על מנת להתגייס. 
 • דפ”ר 20 – זהו ציון נמוך מאוד, אשר מהווה מכשול לקבלת רוב התפקידים בצה”ל. מי שמקבל ציון כזה, ככל הנראה יישלח לוועדת חריגים.
 • דפ”ר 30 – נחשב ציון נמוך, אולם לא פוסל גיוס ליחידה לוחמת.
 • דפ”ר 40 – זהו ציון המאפשר להתגייס ולשרת בקרבי ובתפקידי פיקוד זוטרים, כגון מ”כים (מפקדי כיתות).
 • דפ”ר 50 – זהו הציון הממוצע באוכלוסיית הנבחנים. הוא מאפשר זימון, מיון וקבלה למקומות רבים כמו מסלולי ערבית במודיעין או תפקידי פיקוד זוטרים נוספים. בנוסף יש אפשרות לקבלת זימון ליום סיירות, המאפשר מיון ליחידות מיוחדות כמו סיירת מטכ”ל, שלדג, שייטת 13, יחידת החילוץ וההצלה 669, יחידות הקומנדו (מגלן, אגוז ודובדבן), חובלים צוללות ועוד. 
 • דפ”ר 60 – ציון מעל הממוצע המאפשר יציאה לקצונה, וכן מיוני המשך לקורס טיס, יחידת גאמא בחיל המודיעין, מדריכת סימולטור ודובר צה”ל.
 • דפ”ר 70 – זהו ציון המאפשר זימון להמשך מיונים ליחידות כמו 8200, גלי צה”ל וממר”ם. 
 • דפ”ר 80 – ציון זה מאפשר זימון להמשך מיונים בעוד שלל תפקידים ומסלולים ייחודיים, יוקרתיים ונחשבים בצה”ל כמו שחקים – חבצלות.
 • דפ”ר 90 – זהו הציון הגבוה ביותר במבחן הפסיכוטכני. מי שמקבל ציון זה, פרוסות בפניו שלל אפשרויות למיוני המשך. כמובן שזה תלוי בציוני הקב”ת והפרופיל, אבל בעיקרון הכל פתוח.

 

הערות חשובות שכדאי לדעת ולזכור:

 • קבלת ציון דפ”ר גבוה חשוב והכרחי על מנת לקבל המשך מיונים ליחידות שונות, אבל מבחינת דרישות הסף צריך להתאים גם עם ציון הקב”ת והפרופיל.

 • הציון נגזר מתוך המבחן הפסיכוטכני, מבחן הדפ”ר, שהוא מבחן אדפיטיבי  – מבחן שלומד את הנבחן תוך כדי מענה על התשובות. בסיום יום המיון תוכל\י לקבל תשובות וציונים וגם את התפלגותם.

 • במידה וציונך אינו גבוה, אך את\ה תלמיד\ה טוב\ה בבית הספר – ניתן לערער על הציון ולבצע את המבחן בשנית. 

 • שום תפקיד בצבא אינו מובטח לכם! צה”ל עושה מאמצים להתאים אליכם תפקידים עד כמה שניתן, ביחס ליכולות שלכם ולציונים שקיבלתם בצו ראשון. ככל שציונך יהיה גבוה יותר, תהיה לך עדיפות על אחרים בתפקיד. אבל חשוב להבין שצרכי המערכת הם הקובעים.

 • אם ציונכם אינו עומד בסף הנדרש להמשך מיון מסוים אך הוא קרוב, יש אפשרות להגיש בקשת חריגים שתעלה אל ועדה שתבדוק בשנית לגבייך.

 • יש תפקידים שאינם דורשים ציוני דפ”ר גבוהים (תפקידי לוחמה למשל), אך ציון דפ”ר וקב”ת גבוהים יכול לשפר את מועמדותך להמשך תפקידי פיקוד וקצונה.

 • על מנת לקבל ציון דפ”ר גבוה, חשוב להתכונן בצורה טובה ולהגיע מוכנים ליום הזה היטב!

 

התחילו להתכונן

לצו ראשון ויום המא''ה

חבילת ההכנה כוללת:

משמעויות ציוני הדפ"ר לסוגיהם

דפ”ר 10 – זהו הציון הנמוך ביותר שאפשר לקבל. לרוב אלו אשר יקבלו ציון כזה יישלחו לוועדת חריגים
דפ”ר 20 – זהו ציון נמוך מאוד, אשר מהווה מכשול לקבלת רוב התפקידים בצה”ל. מי שמקבל ציון כזה, ככל הנראה יישלח לוועדת חריגים
דפ”ר 30 – נחשב ציון נמוך, אולם לא פוסל גיוס ליחידה לוחמת
דפ”ר 40 – זהו ציון המאפשר להשתבץ ולשרת בתפקידי פיקוד זוטרים, כגון מ”כים (מפקדי כיתות)
דפ”ר 50 – זהו ציון המאפשר זימון, מיון וקבלה למקומות רבים כמו מסלולי ערבית במודיעין או תפקידי פיקוד זוטרים נוספים. בנוסף יש אפשרות לקבלת זימון ליום סיירות, המאפשר מיון ליחידות מיוחדות כמו סיירת מטכ”ל, שלדג, שייטת 13, יחידת החילוץ וההצלה 669, יחידות הקומנדו (מגלן, אגוז ודובדבן), חובלים צוללות ועוד. ראוי לציין שזהו גם הציון הממוצע באוכלוסיית הנבחנים
דפ”ר 60 – ציון מעל הממוצע המאפשר קבלת ציון קב”א 56 (ציון הקב”א הגבוה ביותר), ומאפשר גם יציאה לקצונה, וכן מיוני המשך לקורס טיס, יחידת גאמא בחיל המודיעין ודובר צה”ל
דפ”ר 70 – זהו ציון המאפשר זימון להמשך מיונים ליחידות כמו 8200, גלי צה”ל וממר”ם. לרוב מי שמקבל ציון דפ”ר 70, מקבל גם ציון קב”א גבוה
דפ”ר 80 – ציון זה מאפשר זימון להמשך מיונים בעוד שלל תפקידים ומסלולים ייחודיים, יוקרתיים ונחשבים בצה”ל כמו שחקים – חבצלות
דפ”ר 90 – זהו הציון הגבוה ביותר במבחן הפסיכוטכני. מי שמקבל ציון זה, פרוסות בפניו שלל אפשרויות למיוני המשך. כמובן שזה תלוי בציוני הקב”א והפרופיל, אבל בעיקרון הכל פתוח

התחילו להתכונן לצו ראשון ויום המא''ה

רוצים להגיע מוכנים ולהפציץ בציון הדפ”ר?
לחצו כאן והירשמו עכשיו

רוצים שאחד המדריכים שלנו ילמד אתכם אישית? לחצו כאן והירשמו עכשיו