חשוב שתהיו מעודכנים !

החל מנובמבר 2021 צה”ל משפר את מבחני המיון של צו ראשון

חשוב שתדעו שכל ההכנות המוצעות באתר תואמות  למבחנים הנערכים כיום

וכמו תמיד יעזרו לכם להפציץ במבחני המיון .

רוצים לדעת עוד על השינויים הצפויים ? לחצו כאן 

יש לכם שאלות נוספות ? תכתבו לנו או

מבחן פסיכוטכני בצו ראשון

תחנת המבחן הפסיכוטכני היא לרוב התחנה השנייה או השלישית בצו ראשון (תלוי לאן יכווינו אתכם ללכת ביחס ללחץ שיש באותו היום בלשכת הגיוס). בתחנה זו תבצעו מבחן מחשב. פעם המבחן היה אורך שעתיים ארוכות אך החל מחודש אוקטובר 2021 צה”ל משנה את אופן האבחון של המועמדים, כך שהמבחן משתנה ומתקצר באופן משמעותי בהתאם ליכולתיכם לענות על התשובות ברמות הקושי השונות.

 

המבחן הפסיכוטכני בצו הראשון הוא מבחן בפורמט של שאלון עם תשובות רבות ברירה “שאלון אמריקאי”. לפני כניסתכם למבחן תתבקשו לכבות מכשירים סלולריים. ותקבלו הסבר על מהלך המבחן. לא תינתן אפשרות לצאת לשירותים או להפסקות, מרגע תחילת המבחן.

לפני תחילת המבחן יעבירו לכם הדרכה מלאה, על האופן בו יש למלא את התשובות בצורה נכונה. כל פרק במבחן בוחן בנושאים שונים, בסך הכל 5 נושאים שכל פרק שווה 20% מהציון הסופי. יש אפשרות לחזור לשאלות שכבר סימנתם בפרק, ויש אפשרות גם לדלג על שאלות שאתם מעדיפים להתמודד איתן בסופו של כל פרק.

חשוב לדעת – המבחן עבר שינוי וכעת הוא מבחן אדפטיבי = דפ”ר אדפטיבי – כלומר מבחן שלומד אותנו תוך כדי מענה על השאלות. השאלה הראשונה במבחן תהיה שאלה ברמת קושי בינונית ובהתאם לתשובה שלנו נקבל שאלות נוספות ושונות ברמות קושי גבוהות או נמוכות יותר. כך המחשב, בעזרת אלגוריתמים חכמים, יוכל לתת לנו מבחן יותר קצר ונוכל לקבל ציון משקף ומדויק באופן הרבה יותר מהיר מבעבר.

זכרו – בסוף כל פרק, כאשר אתם עוברים לפרק הבא, אין אפשרות לחזור ולראות או לענות על שאלות מהפרק הקודם! ולכן וודאו כי כשאתם מאשרים שסיימתם לענות על הפרק ושאתם בטוחים כי לסימנתם תשובה לכל השאלות.

מהלך המבחן מתבצע בצורה אישית, כאשר אתם מול מחשב בתוך עמדה דמויית קובייה (על מנת למנוע מצב של העתקה במהלך המבחן אחד מהשני). כל המבחן מחולק לפרקים, וכל פרק קצוב בזמן מסוים ושונה.

*לעולים חדשים החל מאוקטובר 2021 תינתן האפשרות לבצע את המבחן הפסיכוטכני בשפת האם שלהם.

מבחן פסיכוטכני בצו ראשוןנושאי המבחן הפסיכוטכני בצו הראשון

עד חודש אוקטובר 2021 המבחן הפסיכוטכני הורכב מ- 4 פרקים מרכזים, אך בעקבות שינוי תפיסת שיטת המיון בצבא, הוחלט על הוספת פרק נוסף בנושא הצורות.

5 הנושאים עליהם תבחנו במבחן הפסיכוטכני:

 • אנלוגיות (קשר) מילוליות – יופיעו לפניכם צמדי מילים עם קשר לוגי מסוים, שתצטרכו להבין את המשמעות. על בסיס הבנה זו תצטרכו לחבר צמד מילים נוסף המכיל את אותו סוג של קשר לוגי.
 • חשיבה כמותית (מתמטיקה/חשבון) – יופיעו בפניכם שאלות ובעיות במתמטיקה בנושאים ממוצע, אחוזים, שברים פשוטים ועשרוניים, בעיות תנועה והספק ותרגילים בחשבון פשוט.
 • הבנת הוראות – יופיעו בפניכם שאלות שניתן לענות עליהן נכונה, רק באמצעות מעקב מסודר אחרי ההוראות שניתנו לכם.
 • אנלוגיות צורניות – יופיעו לפניכם שתי צורות עם קשר מסוים, ויהיה עליכם ליצור את אותו קשר עם 2 צורות נוספות.
 • חשיבה צורנית – פרק חדש במבחן הפסיכוטכני שמרכיב רצף של צורות ועליכם למצוא את ההמשך ואת השוני בין הצורות הקיימות לפי מאפיין מסוים.
*אנלוגיות – קשר של דימיון
*קשר לוגי – יחס בין חלקי הטקסט השונים (בין משפטים ובין פסקאות), המבוסס על ההיגיון.

מה מטרת המבחן הפסיכוטכני?

מטרתו של המבחן הפסיכוטכני הוא לקבוע את ציון הדפ”ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני) שלכם, ולכן גם המבחן נקרא בשמו הלא רשמתי “מבחן הדפ”ר”. מבחן זה בעבר היווה 50% מציון הקב”א (קבוצת איכות) שלכם, אך בהתאם לשינויים שצוינו לעיל, הנוסחה משתנה והמבחן יהיה שווה ציון מעט יותר נמוך, ואליו יתווספו עוד נתונים שונים לקבלת ציון קב”א חדש – ששמו העדכני יהיה קב”ת (קבוצת תכנון). בפועל, השינויי לא מהותיים במיוחד והציונים יהיו דומים בשיטת האבחון שלהם, רק שאליהם יתווספו מדדים ונתונים נוספים כדי לוודא את מידת ההתאמה של כל מועמד לתפקידים ומסלולים שונים בצבא.
במהלך המבחן יש שעון עצר המופיע על גבי המסך, וזה משמש כעזר לגבי הזמן הנתון לכל פרק; אבל השעון אינו מתריע בפני הזמן שעומד להיגמר, לכן תהיו חייבים להיות ערניים לכך בעצמכם. בנוסף מקבלים דף טיוטה אחד ועיפרון שאיתו אפשר לעבוד במהלך המבחן; אין אפשרות לקבל עוד דף נוסף.

בסוף המבחן יש להחזיר את הדף והעט חזרה למאבחנת (דף הטיוטה לא נבדק אז אין מה לחשוש). הסיבה שמבקשים את דף הטיוטה חזרה, הוא כדי שלא יוכלו לעשות שימוש חוזר בשאלות אשר היו שם, ובכך יינתן יתרון לא שוויוני לאנשים אחרים שעוד לא ביצעו את המבחן.

*מיט”ב מחדש את המבחן מדי פעם בפעם ומבצע בו שינויים קלים. לכן אין טעם לשאול חברים שעשו את המבחן לפניכם, מה היו השאלות. זה רק יכול לבלבל ולמקד אתכם במשהו שעתיד להכשיל אתכם.

הערות חשובות שכדאי לדעת ולזכור

 • טרם כניסתכם למבחן מומלץ להתפנות בשירותים – אין הפסקות באמצע, ויש צורך להיות מרוכזים במשך הרבה זמן.
 • המבחן נעשה ללא מחשבון או דפי נוסחאות – אלא אם יש אישור החרגה מיוחד, שבשבילו צריך לשלוח טפסים להתאמות מבעוד מועד.
 • המבחן הוא מבחן אדפטיבי – כלומר מבחן שלומד אותנו תוך כדי מענה על השאלות. השאלה הראשונה במבחן תהיה שאלה ברמת קושי בינונית ובאתם לתשובה שלנו נקבל שאלות נוספות ושונות ברמות קושי גבוהות או נמוכות יותר. כך בהתאם המחשב יוכל לתת לנו מבחן יותר קצר ומהר יותר נוכל לקבל ציון.
 • אם הספקתם לענות על כל השאלות ונשאר לכם זמן, יש אפשרות לחזור אחורה ולבדוק שאלות שכבר סומנו. ברגע שעברתם לפרק הבא, אין אפשרות לחזור חזרה לפרק הקודם.
 • אם הגעתם לשאלה שאתם לא יודעים לענות עליה, עדיף לא להתעכב ולהמשיך לשאלות הבאות. אם אתם רואים שלא תספיקו להגיע לשאלה מסוימת או לחזור לשאלות שעליהן בחרתם לדלג בהתחלהף עקב קוצר בזמן – פשוט תנחשו! לא ירד לכם ציון על ניחוש לא נכון, זה רק יכול להעלות לכם את הציון.
 • מועמדים בעלי אבחונים והקלות זכאים לבחינה מותאמת אישית, השונה מהבחינה אשר אותה עוברים שאר המלש”בים; זאת בהתאם להחלטת לשכת הגיוס.
 • יש אפשרות לבקש לדחות את המבחן הפסיכוטכני, אם אתם מרגישים שאתם לא מוכנים (מרגישים חולים, יש לכם חום, לא אכלתם טוב או לא ישנתם טוב בלילה ואתם לא מספיק ערניים וחדים). יכולים להתחשב בכם וכנראה שתקבלו זימון ליום המחרת בבוקר, לכן קחו בחשבון את המצב והאם תהיו מוכנים להגיע יום אחרי יום בשביל להשלים את המבחן.
 • במקרים חריגים ניתן לבצע את המבחן הפסיכוטכני פעם נוספת, וזאת רק במקרה שציונכם אינוגבוה (בניגוד לגיליון הציונים בבית הספר) ומנהל בית הספר שלכם מוכן להגיש ערעור בשבילכם כדי שתוכלו לבצע את המבחן שוב ולהעלות את הציון. כל מנהל בית ספר ראשי לערער על ציוני תלמידיו (רק עד 10% מהתלמידים) כך שרק מי שבאמת יקבל ציון נמוך בהתאם לציוני הבגרויות שלו יוכל לקבל הזדמנות נוספת.
 • במקרה של מועמדים שמבצעים שנת שירות או מכינה קדם צבאית תינתן האפשרות לבצע שוב את מבחם הדפ”ר על מנת להעלות את הציון ולשפר את הסיכויים להתקבל ליחידות ומסלולים נחשקים יותר.
 • המבחן מכיל 5 נושאים כאשר כל נושא שווה ל- 20% מהציון הסופי.
 • נכנס פרק חדש של צורות – כך שיש לנו פרק 1 של חשיבה כמותית, 2 פרקים של עברית (אנלוגיות מילוליות והבנת הוראות) ו- 2 פרקים של צורות. הסיבה היא שמצאו במחקרים שהמבחנים עם ההטייה הנמוכה ביותר, כלומר המבחנים ההוגנים ביותר, הם מבחנים שיש בהם הרבה שאלות עם צורות.
 • הביאו איתכם בקבוק שתייה ואוכל לתחנה הזאת! יש לכם שעתיים של מבחן מול מחשב ובלי הפסקות. הגוף צריך לקבל אנרגיה במהלך המבחן, ויהיה לכם קשה להתרכז בלי תמריץ כלשהו.
 • מלש”בים עם התאמות מסוימות בבית הספר מתבקשים לשלוח למיט”ב, טרם הגעתם להתייצבות לצו ראשון, את כל הטפסים המעידים על ליקויי למידה. רק כך מיט”ב יוכלו להתייחס ולהחליט אם אתם זכאים להקלות מסוימות במבחן עצמו.