חשוב שתהיו מעודכנים !

החל מנובמבר 2021 צה”ל משפר את מבחני המיון של צו ראשון

חשוב שתדעו שכל ההכנות המוצעות באתר תואמות  למבחנים הנערכים כיום

וכמו תמיד יעזרו לכם להפציץ במבחני המיון .

רוצים לדעת עוד על השינויים הצפויים ? לחצו כאן 

יש לכם שאלות נוספות ? תכתבו לנו או

מבחן סימול עברית

בתום השלב הראשון של תחנת אימות נתונים, עברו לשלב השני שנקרא בשם הלא רשמי שלו “מבחן סימול עברית”. זהו מבחן של כמה דקות המתייחס אך ורק ליכולת הדיבור שלכם.

 

בשלב הזה של התחנה ייבחנו את הידע שלכם בעברית בתצורה של דיבור והבעה (עד לפני לא הרבה זמן היה גם מבחן של קריאה וכתיבה, אבל במיט”ב החליטו להוריד אותם ולכן המבחן היחיד הינו בנושא דיבור). תצטרכו להראות ב”מבחן הדיבור” יכולות התבטאות בנושאים שונים ולענות על שאלות.

טרם תחילת הדיון בנושא שיבחר תקבלו לרשותכם דף ועליו מצויינים 8 מילים (כלליות, מילות קישור, ומילים הקשורות לנושא), מתוכם תצטרכו לבחור 5 מילים אשר ישולבו במהלך השיח בצורה טבעית ותקינה.

במהלך הדיון תשאלו שאלות בנושא ותצטרכו לענות בהתאם תוך שימוש במילים שבחרתם מהרשימה.

זכרו- אין צורך בכל משפט להכניס מילה מהרשימה! הדיון יימשך מספר דקות עד שלא יהיה לכם עוד מה להוסיף בנושא או לחילופין אם אמרתם את דעתכם והצלחתם להכניס את כל המילים בצורה תקינה וטבעית. לכן אין צורך למהר ולחשוב על חיבור המילים הספציפיות בכל משפט, אלא לנסות לחשוב על כיוון כללי שאליו אתם מתחברים בנושא ולהכין לעצמכם משפטי מפתח/  משפטי ביניים עם המילים המבוקשות.

יהיה לכם כמה דקות לעבור על המילים ולחשוב על מה תרצו לדבר ואיך להתבטא. קחו את הזמן ותחשבו טוב איך אתם הולכים לבצע את המשימה.

יתבצעו בין 2 ל 3 נושאים באותה תצורה.
זהו המבחן היחיד בתחנה הזו, ולפיכך התוצאות שיתקבלו יהיו בהתאם להצלחתכם.

 

 

 עדכון בעקבות נגיף הקורונה

צה”ל משתדל להמעיט בכמות האנשים שמגיעים למיונים בצו ראשון וכן את זמן שהותם במתחם, לכן הוחלט כי את מבחן “סימול עברית” ניתן ואף רצוי לבצע בטלפון בין מספר ימים עד שבועיים לפני הגעה לתאריך המיועד של הצו. המבחן מתבצע באותה צורה רק דרך הטלפון – כך שחייל ממיט”ב יתקשר ויקבע איתכם תאריך ושעה מתאימים לביצוע המבחן, ובשעה היעודה יצרו איתכם קשר ותבצעו את המבחן דרך הטלפון. בסיום המבחן תוכלו לדעת את ציונכם.

עדכון נוסף

צה”ל קבע תוצאות מבחן “סימול עברית” אינן יכולות עוד לחסום קבלה לקצונה ולתפקידי פיקוד שונים. כלומר מרגע ההודעה, כל חייל שימצא מתאים וירצה לצאת לקורס קצינים ופיקוד לא יצטרך לבצע מבחן עברית נוסף לקבלת ציון עובר כתנאי סף לקבלה לקורס.

דוגמאות לנושאים שיכולים לשאול אתכם בצו ראשון:

 • מה דעתכם בנושא תלבושת אחידה
 • מה דעתכם על ניסויים בבעלי חיים
 • מה דעתכם על לימודים מקוונים דרך המחשב
 • מה דעתכם על קריאת ספרים
 • מה דעתכם על שיבוץ בנות לשירות קרבי
 • מה ההבדלים בין החיים בכפר לבין החיים בעיר
 • מה דעתכם על סוגיית עישון סיגריות ואורח חיים ספורטיבי

טווח הציונים במבחן סימול עברית

של מבחן סימול עברית נע בין 2 (הכי נמוך) ל 9 (הכי גבוהה), הציון שהתקבל אמנם אינו משוכלל בתוך ציון הקב”א אבל בהחלט נלקח בחשבון בהמשך המיונים העתידיים שלכם.
חשוב לקבל ציון גבוהה משום שהמבחן והתוצאה שלו מהווים תנאי סף לקבלה לתפקידים מסוימים שיכולים להיחשב יותר נחשקים, ובנוסף ציון זה הוא פרמטר חשוב ונוסף בקביעת אפשרות לקידום בצבא לתפקידי פיקודיים ויציאה לקצונה.

פירוט הציונים:

ציון 2 עד 6 – נחשב ציון נמוך אחר לא יאפשר לכם להתקדם לתפקידי הדרכה, תפקידי פיקוד וקצונה בכלל.
בנוסף ציון זה יחסום את אפשרותכם להתמיין למסלולים יותר יוקרתיים בחיל המודיעין, סיירות ויחידות מובחרות, קורס טייס או דובר צה”ל.

ציון 7 – ציון המאפשר להתקבל למסלולי הדרכה ותפקידי הדרכה שונים ואפילו לתפקידי פיקוד זוטרים. אולם ציון זה אינו מאפשר להתקדם לתפקידי קצונה, למסלולי קורס טיים או תפקידים נחשקים בחיל המודיעין, סיירות ויחידות מיוחדות.

ציון 8 – ציון זה מאפשר הגעה לתפקידים נחשקים בצבא למעט תפקידים בדובר צה”ל ומסלולים מיוחדים במודיעין. זהו הציון המינימלי הנדרש בשביל להגיע לתפקידי קצונה.

ציון 9 – זהו הציון המקסימלי שאפשר לקבל במבחן סימול עברית. ציון כזה פותח בפניכם את כל האפשרויות למגוון תפקידים מיוחדים כמו יחידות מובחרות, קורס טיס, דובר צה”ל, מסלולי מודיעין ועוד.

סימול עברית לעולים חדשים ולדוברי שפה זרה

מבחן סימול עברית לעולים חדשים מתבצע באותה צורה כמו מבחן רגיל מבחינת התצורה שלו – כלומר יש אך ורק מבחן דיבור. בצה”ל מבינים שלאור המצב עברית אינה נחשבת שפת אם כמו לילידי הארץ ולכן לרוב ממוצע הציונים שלהם נע סביבות ציון ה – 5. אז קורים שני דברים בפועל:

 1. המבחן נעשה בהדרגתיות משמעותית, כלומר מתחילים בשפה יותר פשוטה ולאט לאט מרימים את הרמה ביחס לאותו בן אדם. וכמובן שיש התייחסות לתוצאה בצורה יותר שקולה ומובנת בעקבות המצב שהשפה העברית אינה נחשבת שפת אם.
 2. מלשב”ים אשר קיבלו ציון נמוך במבחן לעולים חדשים ישובצו בתחילת שירותם הצבאי בקורס לחיזוק בעברית ,אשר מתקיים ב”מחווה אלון”, על מנת להקל עליו את הבנת השפה ולשפר את משך שירותו בצבא. לאחר סיום אותו הקורס, חוזרים ללשכת הגיוס לבצע מבחן חוזר על מנת לאמוד את רמתו מחדש בשפת העברית. בהתאם לתוצאה החדשה יוכלו להחליט על המשך שירותי ומיונים נוספים ל- תפקידים ומסלולים בצבא.

הערות חשובות שכדאי לדעת ולזכור

 • כדי להגיע מוכנים רצוי מאוד להתכונן בבית על הבעת עמדה בנושאים שונים מול הורים, אחים או חברים.
 • מבחן לא על זמן! נצלו זאת בשביל לחשוב טוב לפני שאתם מתחילים לדבר ועל הטענות שאתם רוצים להציג ביחס לנושא, ביחס למילים הנוספות שתצטרכו להוסיף.
 • למדו מילות קישור ותרגלו אותם ואת צורת ההגייה שלהם לפני.
 • לרוב, ילידי ישראל שעברית היא שפת האם שלהם מקבלים ציון יחסית גבוה. למרות זאת אל תהיו שאננים, רצוי שתתרגלו הכנה לפני כיצד מבצעים הגייה נכונה, דקדוק מדויק והטמעת מילות קישור נכונות על מנת לקבל ציון גבוה!