מודול מספר 1 – מבוא לצו ראשון

צפה בסרטון המבוא לקורס:

שלום חברות וחברים, ברוכים הבאים לקורס פזאצטא, הכנה לצו ראשון. 

העובדה שאתם כאן צופים בסרטון הזה כבר מעידה על הכוונות הרציניות שלכם להתכונן לקראת היום החשוב הזה וזו כבר התחלה מעולה. אתם לגמרי בדרך הנכונה. הרוב המכריע של המתגייסים כלל אינם מתכוננים וזה כבר מקנה לכם יתרון יחסי. אנחנו רוצים לאחל לכם המון הצלחה ולומר שאנחנו עושים ונמשיך לעשות הכל כדי לעזור לכם להפציץ בציוני דפ"ר וקב"א ולהתקבל לכל תפקיד שרק תרצו. 

אז בואו נתחיל ..

ראשית, כמו שאומרים בצבא – בואו נגדיר את המטרה שלנו אשר לשמה התכנסנו כאן. תלמידים רבים שואלים אותנו איזה ציון צריך כדי להתקבל לתפקיד כזה או אחר, זו שאלה מאד נפוצה וזה מובן.  אז בואו נפשט את הדברים ונאמר שכדי להתקבל ליחידות הקרביות המובחרות, קורס טיס, קורס חובלים, יחידות המחשוב והמודיעין המבוקשות וכו', הציון הנדרש הוא באיזור הדפ"ר 80 ומעלה (ולא 60 ומעלה כמו שמצוין באתרים רבים) וקב"א 53 ומעלה. וזה מה שנקרא, ממידע פנימי…

דפ"ר 80 ומעלה
קב"א 53 ומעלה

אז המטרה שלכם בהכנה לצו ראשון היא להגיע לציון 80 לפחות במבחן הדפ"ר וציון של 53 בקב"א . אלו ציונים שיאפשרו לכם לקבל זימונים לתפקידים הכי איכותיים בצה"ל. 

קחו לכם כמה שניות להפנים את המטרה הזו ולהכניס אותה טוב טוב לראש, אפילו מומלץ לקחת פתק, לכתוב את המספרים הללו ולהדביק אותו במקום בולט שיהיה לכם מול העיניים. 

חשוב לזכור שמשהו כמו 7 ל 9 אחוז מהמתגייסים, עוברים את הציונים האלו ואין מועד ב' לצו ראשון ועל כן, מומלץ מאד לא לקחת סיכונים ולהתכונן כמו שצריך, כמו שמתכוננים לכל מבחן.

גם אם יש לכם בטחון עצמי, זה מעולה, זה מאד עוזר אבל קחו בחשבון שתיבת המייל שלנו מלאה בשאלות של מתגייסים שהיו בטוחים בעצמם, ניגשו לצו ראשון בלי יותר מידי הכנה ועכשיו הם שואלים אותנו איך משיגים מועד ב' כי הם לא מרוצים מהציונים שלהם. אתם לא רוצים להיות במצב הזה …

הקורס הזה נכתב בין היתר על ידי בוגרות מערך האבחון בדיוק עבור המטרה הזו וכל מה שעליכם לעשות הוא פשוט ללמוד את הקורס שלב אחר שלב, לתרגל וליישם ואם תעשו זאת, אין שום סיבה בעולם שלא תגיעו לרף הציונים הזה ואפילו תעברו אותו. 

אנחנו גם דאגנו שהקורס יהיה תמציתי וקצר ככל שניתן, אין פה אלפי שאלות תרגול, זה מיותר, מתיש ומעייף. אנחנו מודעים לכך שאין לכם זמן מיותר או חשק לבלות עכשיו אינספור שעות ולתרגל בלי סוף עוד ועוד שאלות.  לכן, יש בקורס בדיוק את מספר השאלות ההכרחי כדי להבין, לתרגל ולהפנים. 

אז בואו נבין מה יעזור לנו להפציץ בציוני הדפ"ר והקב"א  :

יש שלושה מרכיבים להצלחה בצו ראשון והקורס הזה מתמקד בשלושתם – 

  1. המרכיב הראשון הוא דיוק – כלומר, פשוט לענות נכון עם מינימום טעויות ומקסימום תשובות נכונות . יש 25 סוגי שאלות אנחנו צריכים ללמוד איך לענות נכון על כולם במבחן הדפ"ר
  2. המרכיב השני הוא מהירות – בחירת התשובות הנכונות במינימום זמן . כמו כל מבחן פסיכוטכני,  מבחן הדפ"ר נעשה במגבלת זמן מאד מאתגרת. לכן אנחנו צריכים ללמוד איך גם עונים נכון וגם מהר ואת זה עושים ע"י למידת השיטה או הטקטיקה הכי מהירה לכל סוג של שאלה. בנוסף, חשוב גם ללמוד איך להימנע מבזבוז זמן. יש לא מעט "מלכודות" זמן במבחן הדפ"ר, חשוב להכיר אותן ולהימנע מהן ובאופן כללי, איך להיות מודעים לשעון המתקתק וממש לנהל את הזמן שאנחנו מקצים לכל שאלה.
  3. המרכיב השלישי הוא הצלחה בראיון האישי – אחד החלקים הכי חשובים בצו ראשון הוא הראיון האישי. לראיון האישי יש משקל קריטי בציון הקב"א וכן, אפשר ורצוי להתכונן לראיון הזה . לכן יש לנו בקורס חלק שלם המוקדש לראיון שישפר משמעותית את הסיכוי שלכם לגרום למאבחנת שתראיין אתכם, להעניק לכם ציון ממש גבוה.

כל הקורס שלנו מתמקד בשלושת מרכיבי ההצלחה הללו והוא בנוי ממספר מודולים של לימוד ותרגול. 

לכל סוג של שאלה או קבוצת שאלות יש מודול הכולל סרטון הדרכה ושאלות תרגול. לדוגמא, כאן תוכלו לראות את המודול "בעיות ממוצע".  כאשר תפתחו את המודול, תראו שיש סרטון הדרכה ושאלות לתרגול. אגב, סביר מאד להניח שאתם יודעים איך מחשבים ממוצע, אך יש שיטות מהירות שכדאי ללמוד ולתרגל לקראת הצו ראשון. 

לאחר צפייה בסרטון ההדרכה ותרגול, אתם תדעו איך לפתור בדיוק ובמהירות כל שאלת ממוצעים שתיתקלו בה במבחן הדפ"ר. וכך יהיה לגבי כל סוג של שאלה במבחן הדפ"ר . 

בסוף החלק הלימודי, ישנם מבחני סימולציה מלאים המדמים את הסיטואציה של המבחן עצמו, כמובן עם שעון עצר מתקתק, בדיוק כמו במבחן האמיתי.

אז לגבי המרכיב של דיוק ואיך לענות על כל השאלות נכונה, יש לשם כך 13 מודולים מפורטים. אנחנו כאן בפרק המבוא לקורס נתמקד כרגע בניהול הזמן – 

במבחן הדפ"ר, אתם צוברים אך ורק נקודות חיוביות על תשובות נכונות. אין איבוד נקודות על טעויות. כמו כן, בכל חלק במבחן, כל הנקודות שוות. המשקל של השאלה הראשונה שווה ערך לשאלה האחרונה. לכן, חשוב מאד להפנים את כלל הברזל הבא :  "לא מתעכבים לעולם על שאלה יותר מדקה אחת " . 

זוהי מכשלה מאד מאד נפוצה בקרב מתגייסים והרבה מאד אנשים נופלים בה, גם המוכשרים ביותר.  בתוך מבחן של חמישה חלקים, עם 130 שאלות, שנמשך 120 דקות, הסיכוי שתיכנסו למה שנקרא בלק-אאוט הוא גבוה, לא משנה אם זו שאלת חישוב הספק, אנלוגיה או קשר צורני. אתם חייבים לפתח מנגנון פנימי שיגן עליכם מלאבד נקודות רבות, קלות הרבה יותר להשגה, בהמשך אותו החלק שאתם נבחנים בו כרגע. 

נבחנים רבים "מתאבדים" על שאלה ספציפית שהם נתקעים עליה, שורפים 2-3 דקות יקרות, כשבזמן הזה הם יכלו לפתור 3 שאלות אחרות בלי להזיע.  אל תתאבדו על אף שאלה. ניתקעתם? לא קרה כלום, איך שאומרים בצבא – נתקו מגע, סמנו תשובה והמשיכו הלאה. אתם לא חייבים לענות על כל השאלות נכון, גם אם יהיו לכם טעויות, עדיין יכול להיות לכם ציון דפ"ר 90 או קרוב לזה. 

אף אחד עוד לא קיבל מדליה בסוף מבחן הדפ"ר בגלל שהוא ענה על שאלה ממש קשה.  זה בדיוק מה שכותבי המבחן רוצים שתעשו, אל תיפלו לזה. 

אני אפילו אציין יותר מכך – אל תגיעו לבזבז דקה. דקה במבחן הדפ"ר זה שנות דור. אם אחרי 30 שניות, אתם לא רואים נתיב מהיר לפתרון, אתם לא רואים איך אתם עונים על השאלה, פשוט תנחשו, סמנו לעצמכם את מספר השאלה בדף החישובים ואם וכאשר ישאר לכם זמן בסוף החלק בו אתם נבחנים, פשוט תחזרו לאותה שאלה ותנסו לפתור אותה שוב, אבל זה אחרי שאספתם את כל הנקודות הקלות באותו חלק שאתם נבחנים בו כרגע. 

עוד הרגל בעייתי שיש לנבחנים רבים הוא לפתח אובססיביות לגבי השעון. כל שניה להביט על השעון. זה מיותר, זה מלחיץ ובעיקר מבזבז זמן. על השעון צריך להסתכל כל 3 דקות בערך, כלומר, לפחות כל 3-4 שאלות. כל עוד אתם שומרים על הכלל של לא לשרוף על אף שאלה יותר מ 30-60 שניות, אין שום צורך להביט בשעון כל שניה. 

הזמן היחיד שאתם צריכים להיות מודעים אליו הוא השתי דקות אחרונות של החלק בו אתם נבחנים. זה הזמן מה שנקרא להיות במודעות גבוהה לשעון ולהתחיל לוודא שעניתם על כל השאלות. 

שימוש בדף החישובים 

עוד הרגל בעייתי שיש לנבחנים רבים במבחן הדפ"ר הוא שימוש מיותר בדף החישובים, וזה רלוונטי בעיקר לחלק של החשבון כמובן. 

הנטייה הזו מובנת, יותר קל ובטוח לרוץ לנייר החישובים בשביל כל חישוב שצריך לעשות. אז בבית הספר זה עובד על נהדר, לא כאן. מבחן הדפ"ר הוא מבחן פסיכוטכני עם שאלות לא קשות במיוחד אבל השאלות האלו נשאלות במירוץ נגד השעון. זו המטרה של המבחן – לבחון איך הגלגלים במח שלכם עובדים בתנאי לחץ.  שימוש מיותר בנייר החישובים יגרום לבזבוז זמן יקר, שוב, על חשבון שאלות קלות שניתן לאסוף בהמשך הדרך. כדי לבצע חישוב בנייר הטיוטה צריך קודם לרשום את המספרים, לוודא שרשמנו נכון ואחר כך לבצע את החישוב. כל רצף הפעולות האלו לוקח זמן. זמן יקר. 

אז קודם כל צריך להפנים את הנקודה הזו שעדיף להשתמש כמה שפחות בדף החישובים ובעיקר כדאי להסתמך על היכולת שלנו לבצע חישובים לא מסובכים בראש. אז בכל שאלה כמותית הדורשת ביצוע חישוב, ראשית כל שאלו את עצמכם האם השימוש בנייר החישובים הוא באמת באמת הכרחי. 

כדי לצמצם את הצורך בשימוש בנייר החישובים, אנחנו צריכים קצת לנער חלודה, לרענן ולחזור קצת לבייסיקס איך שאומרים, ולשם כך יש בקורס שני מודולים שיעזרו לכם לשפר את היכולת שלכם לבצע חישובים פשוטים בראש ולהיגמל מהתלות בנייר החישוב.  אל תדלגו עליהם, למרות שלחלקכם זה יראה מיותר, משמעמם ופשוט.

אז זהו עד כאן החלק של המבוא לקורס. אתם מוזמנים להמשיך בקורס ולהתחיל ללמוד ולתרגל כבר עכשיו 

וזיכרו, אנחנו כאן לכל שאלה במייל –  info@pazatsta.co.il