חשוב שתהיו מעודכנים !

החל מנובמבר 2021 צה”ל משפר את מבחני המיון של צו ראשון

חשוב שתדעו שכל ההכנות המוצעות באתר תואמות  למבחנים הנערכים כיום

וכמו תמיד יעזרו לכם להפציץ במבחני המיון .

רוצים לדעת עוד על השינויים הצפויים ? לחצו כאן 

יש לכם שאלות נוספות ? תכתבו לנו או בווטסאפ

תחנת אימות נתונים

תחנת אימות נתונים היא התחנה שאיתה בדרך כלל מתחילים את יום הצו הראשון שלכם.

לתחנה זאת 3 מטרות עיקריות:

  • לאמת נתונים יבשים.
  • לקבוע את ציון הצה”ר שלכם (צה”ר = ציון השכלה ראשוני).
  • לבצע מבחן סימול עברית.

משך התחנה בין 10 ל-30 דקות בממוצע. במידה ותשכילו להיכנס לאינטרנט כמה ימים קודם, ולמלא את שאלון הנתונים שלכם טרם הגעתכם ללשכה דרך “צו ברשת“, תוכלו לסיים את השלמת הנתונים מהר יותר בתחנה.

אימות נתונים בצו ראשוןשלב 1 באימות הנתונים

בשלב זה אתם יושבים מול מאבחנת פסיכוטכנית שמאמתת נתונים יבשים עליכם, כמו מקום מגורים, מצב משפחתי, השכלה ועוד. בסוף שלב האימות ייקבע ציון הצה”ר שלכם, אשר מבוסס על הנתונים האישיים הראשונים אותם אימתתם, וציון זה מהווה 17% מציון הקב”א הסופי שלכם.

ציון צה”ר נע בין 0 ל- 12 נקודות, כאשר תעודת בגרות מלאה תזכה אתכם בציון מקסימלי של 12 נקודות בצה”ר.

יש להצטייד בתחנה זו עם תעודה מזהה, דרכון זר (במקרה ויש), תעודת עולה (במקרה ויש), פרטים אישיים על משפחה (תעודות זהות של הורים ואחים, שנת לידה וכו’) וכן תעודות מקצועיות של לימודים.

שלב 2 באימות הנתונים

בשלב השני של התחנה יבחנו את הידע שלכם בעברית בתצורה של דיבור בלבד (עד לפני לא הרבה זמן היה גם מבחן של קריאה וכתיבה, אבל במיט”ב החליטו להוריד אותם). ב”מבחן הדיבור” תצטרכו להראות יכולות התבטאות בנושאים שונים, ולענות על שאלות.

טרם תחילת הדיון בנושא שייבחר תקבלו לרשותכם דף ועליו מצויינות 8 מילים (כלליות, מילות קישור ומילים הקשורות לנושא); מתוכן תצטרכו לבחור 5 מילים שאותן תשלבו במהלך השיח בצורה טבעית ותקינה.

יהיו לכם כמה דקות לעבור על המילים ולחשוב על מה תרצו לדבר; זאת משום שזהו המבחן היחיד, ואך ורק על פי תוצאותיו תקבלו את הציון על סימול העברית שלכם.

זכרו – במבחן הדיבור אין הגבלת זמן, ולכן כדאי מאוד להתרכז ולא למהר להתחיל אותו עד שאתם מרגישים מספיק מוכנים. בסיום השלב הזה יקבע ציון סימול העברית שלכם.

הערות חשובות שכדאי לדעת ולזכור

  • בתחנה הזאת כל הנתונים המואמתים מתבססים על הצהרותיכם בלבד. יש לוודא שכל מה שאתם אומרים נכון ומאומת.
  • רצוי להצטייד במספרי הטלפון ומספרי תעודות הזהות של שני ההורים.
  • יבקשו מכם פרטים של שאר המשפחה (הורים ואחים) וכן שאלות כמו ארץ מוצא, מצב של גירושים ועוד. הגיעו מוכנים עם כל המידע על מנת לחסוך זמן.
  • בצעו טרם הגעתכם ללשכת הגיוס את טופס “צו ברשת” על מנת לחסוך זמן בתחנה הזאת.
  • ציון זה אינו חלק מהקב”א שלכם, אולם אם תקבלו ציון נמוך לא תוכלו לקבל מיוני המשך למקומות הנחשבים יותר נחשקים, כמו טיס לדוגמא.
  • במהלך המבחן יתבצעו דיונים בכמה נושאים – מטרתם אינה לשמוע את דעתכם, אלא את יכולת ההתבטאות שלכם בעברית בצורה תקינה. לכן לא מומלץ לבוא עם תשובות מהבית.
  • יש להגיע לתחנה עם: טופס התייצבות לצו ראשון, תעודה מזהה, דרכון זר, תעודת עולה ופרטים אישיים על משפחה.