מבחן סימול עברית

בתום השלב הראשון של תחנת אימות נתונים, עוברים לשלב השני שנקרא בשם הלא רשמי שלו “מבחן סימול עברית”. זהו מבחן של כמה דקות המתייחס אך ורק ליכולת הדיבור וההבעה שלכם.

בשלב הזה של התחנה יבחנו את הידע שלכם בעברית בתצורה של דיבור והבעה (בעבר היה גם מבחן של קריאה וכתיבה, אבל במיט”ב החליטו להוריד אותו). ב”מבחן הדיבור” יש להוכיח יכולות התבטאות בנושאים שונים ולענות על שאלות.

טרם תחילת הדיון בנושא שייבחר, תקבלו לרשותכם דף ועליו מצוינות 8 מילים (כלליות, מילות קישור ומילים הקשורות לנושא). מתוך רשימה זו תצטרכו לבחור 5 מילים, אשר ישולבו במהלך השיח בצורה טבעית ותקינה.

במהלך הדיון תישאלו שאלות בנושא, ותצטרכו לענות בהתאם תוך שימוש במילים שבחרתם מהרשימה.


זכרו – אין צורך להכניס מילה מהרשימה בכל משפט!
הדיון יימשך מספר דקות, עד שלא יהיה לכם עוד מה להוסיף בנושא; או לחילופין אם אמרתם את דעתכם והצלחתם להכניס את כל המילים בצורה תקינה וטבעית.

לכן אין צורך למהר ולחשוב על חיבור המילים הספציפיות בכל משפט, אלא לנסות לחשוב על כיוון כללי שאליו אתם מתחברים בנושא. מומלץ להכין לעצמכם משפטי מפתח / משפטי ביניים עם המילים המבוקשות.

יהיו לכם כמה דקות לעבור על המילים ולחשוב על מה תרצו לדבר ואיך להתבטא. קחו את הזמן וחשבו טוב איך אתם הולכים לבצע את המשימה. יש לזכור כי יתבצעו בין 2 ל-3 נושאים באותה תצורה.

זהו המבחן היחיד בתחנה הזו, ולפיכך התוצאות שיתקבלו יהיו בהתאם להצלחתכם.


דוגמאות לנושאים שיכולים לצוץ בצו ראשון:

 • מה דעתכם בנושא תלבושת אחידה
 • מה דעתכם על ניסויים בבעלי חיים
 • מה דעתכם על לימודים מקוונים דרך המחשב
 • מה דעתכם על קריאת ספרים
 • מה דעתכם על שיבוץ בנות לשירות קרבי
 • מה ההבדלים בין החיים בכפר לבין החיים בעיר
 • מה דעתכם על סוגיית עישון סיגריות ואורח חיים ספורטיבי

 

טווח הציונים במבחן סימול עברית

הציון במבחן סימול עברית נע בין 2 (הכי נמוך) ל-9 (הכי גבוה). הציון שהתקבל אומנם אינו משוקלל בתוך ציון הקב”א, אבל בהחלט נלקח בחשבון בהמשך המיונים העתידיים שלכם.

חשוב לקבל ציון גבוה בסימול עברית, משום שהמבחן והתוצאה שלו מהווים תנאי סף לקבלה לתפקידים מסוימים שיכולים להיחשב יותר נחשקים. בנוסף, ציון זה הוא פרמטר חשוב בקביעת אפשרות לקידום בצבא לתפקידי פיקוד ויציאה לקצונה.


פירוט הציונים:

ציון 2 עד 6 – נחשב ציון נמוך שלא יאפשר לכם להתקדם לתפקידי הדרכה, תפקידי פיקוד וקצונה בכלל. בנוסף ציון זה יחסום את אפשרותכם להתמיין למסלולים יותר יוקרתיים בחיל המודיעין, סיירות ויחידות מובחרות, קורס טייס או דובר צה”ל.

ציון 7 – ציון המאפשר להתקבל למסלולי הדרכה ותפקידי הדרכה שונים, ואפילו לתפקידי פיקוד זוטרים. אולם ציון זה אינו מאפשר להתקדם לתפקידי קצונה, למסלולי קורס טיס או תפקידים נחשקים בחיל המודיעין, סיירות ויחידות מיוחדות.

ציון 8 – ציון זה מאפשר הגעה לתפקידים נחשקים בצבא, למעט תפקידים בדובר צה”ל ומסלולים מיוחדים במודיעין. זהו הציון המינימלי הנדרש בשביל להגיע לתפקידי קצונה.

ציון 9 – זהו הציון המקסימלי שאפשר לקבל במבחן סימול עברית. ציון כזה פותח בפניכם את כל האפשרויות למגוון תפקידים מיוחדים, כמו יחידות מובחרות, קורס טיס, דובר צה”ל, מסלולי מודיעין ועוד.

סימול עברית לעולים חדשים ולדוברי שפה זרה

מבחן סימול עברית לעולים חדשים מתבצע באותה צורה כמו מבחן רגיל מבחינת התצורה שלו – כלומר יש אך ורק מבחן דיבור. בצה”ל מבינים שלאור המצב, עברית אינה נחשבת שפת אם כמו לילידי הארץ, ולכן לרוב ממוצע הציונים שלהם נע סביבות ה-5.

לפיכך קורים שני דברים בפועל:

 1. המבחן נעשה בהדרגתיות משמעותית. כלומר מתחילים בשפה יותר פשוטה, ולאט לאט מרימים את הרמה ביחס לאותו בן אדם. כמובן שיש התייחסות לתוצאה בצורה יותר שקולה ומובנת, בשל העובדה שהשפה העברית אינה שפת אם.
 2. מלשב”ים אשר קיבלו ציון נמוך במבחן לעולים חדשים, ישובצו בתחילת שירותם הצבאי בקורס לחיזוק העברית המתקיים ב”מחווה אלון”; זאת על מנת להקל עליהם את הבנת השפה ולשפר את משך שירותם בצבא. לאחר סיום הקורס בעברית, חוזרים ללשכת הגיוס לבצע מבחן חוזר, על מנת לאמוד מחדש את הרמה בשפת העברית. בהתאם לתוצאה החדשה, יוכלו להחליט על המשך שירות ומיון נוספים לתפקידים ומסלולים בצבא.

הערות חשובות שכדאי לדעת ולזכור

 • כדי להגיע מוכנים רצוי מאוד להתכונן בבית על הבעת עמדה בנושאים שונים מול הורים, אחים או חברים.
 • זהו מבחן ללא זמן! נצלו זאת בשביל לחשוב טוב לפני שאתם מתחילים לדבר ועל הטענות שאתם רוצים להציג ביחס לנושא, ביחס למילים הנוספות שתצטרכו להוסיף.
 • למדו מילות קישור ותרגלו אותן ואת צורת ההגייה שלהן לפני המבחן.
 • לרוב, ילידי ישראל שעברית היא שפת האם שלהם מקבלים ציון יחסית גבוה. למרות זאת אל תהיו שאננים, רצוי שתתרגלו הכנה לפני כיצד מבצעים הגייה נכונה, דקדוק מדויק והטמעת מילות קישור נכונות על מנת לקבל ציון גבוה!