ראיון אישי בצו הראשון

בתחנה זו של הצו הראשון תעברו ריאיון אישי על ידי מראיינת פסיכוטכנית, שעברה הכשרה ייחודית לפי תורה פסיכולוגית מקצועית וסודית החשופה למשרתי צה”ל בלבד. הראיון נבנה ונוצר בעצם על פי מחלקת מדעי ההתנהגות של הצבא.

הראיון מיועד לגברים ונשים כאחד, אורכו 20 עד 60 דקות ומטרתו היא להכיר את קווי האופי שלכם בתור בני אדם; וכן ללמוד על האישיות שלכם, על רמת המוטיבציה לשרת שירות משמעותי בכלל ושירות בקרבי בפרט.


הראיון האישי הוא ראיון חד פעמי, ואין אפשרות לבצע ראיון חוזר
. הוא נחשב כמבחן כמו כל תחנה אחרת, ואין לזלזל בו בשום צורה. זאת לא תחנת מנוחה, ונהפוך הוא – התחנה הזו קובעת אחוז גבוה מציון הקב”א הסופי שלכם. לפיכך לריאיון האישי יש חלק בהחלטת צה”ל היכן הם רואים לנכון לשבץ אתכם, על מנת לבצע שירות משמעותי בהתאם למה שהם הכירו ולמדו עליכם בראיון הזה!

בראיון ישאלו אתכם שאלות על החיים שלכם בכמה תחומים: משפחה, לימודים, חברים, מסגרות בהן אתם נמצאים, אירועים מיוחדים שעברתם בחייכם ועוד.

בסוף הראיון ייקבע ציון הצד”כ שלכם (צד”כ = ציון דרך כללי), שנע בין 8 ל-40 נקודות ומהווה חלק מהציון של הראיון האישי.

ראיון אישי בצו ראשוןחלק מהשאלות שישאלו אתכם בראיון האישי, נוגעות לכמה תחומים שהמראיינת רוצה לאבחן, והם:

מוטיבציה לשרת בצבא

רוצים לבדוק את רמת המוטיבציה שלכם לשירות משמעותי בכלל, ולשירות קרבי בתפקידי לוחמה בפרט. אמירות כמו “סיירת או ניירת” לא ישכנעו את המראיינת לתת לכם ניקוד נוסף על מוטיבציה, משום שצה”ל זקוק ללוחמים בכל הגזרות ובכל החטיבות הלוחמות. לכן חשוב להראות מוטיבציה לשירות משמעותי בלי יוצא מן הכלל, וללא קשר לאן תגיעו ומה תעשו, כל עוד זה משרת את צה”ל.

חשוב להדגיש ש-י מכם שמעוניין בלוחמה ורוצה להגיע למקומות ספציפיים, זה בסדר להגיד שאלה השאיפות שלכם; אבל באותה נשימה להסביר שזה לא משהו שיגרום לכם לוותר על רצון לשרת בקרבי, אם לא תקבלו את העדפה שאליה אתם מכוונים.

מעבר לכך, שירות משמעותי לא בהכרח אומר רק שירות בתפקידי לוחמה. יש תפקידים רבים נוספים הנחשבים תומכי לחימה ועדיין מאוד מעניינים. אם המראיינת תשאל שאלות כמו “מה אם תגיע לקרבי למרות שרצית משהו אחר?” – צריך להראות מוטיבציה לשירות משמעותי, לא משנה באיזה תפקיד ובאיזה חזית תשובצו.

עצמאות ולקיחת יוזמה

המראיינת מנסה להבין את רמת העצמאות שלכם, עד כמה אתם יוזמים תהליכים, מקבלים החלטות, יודעים לפעול על דעת עצמכם ויודעים להנהיג בצורה חיובית. צה”ל מחפש את ה’מפקדים של המחר’, אנשים עם יכולת ליזום, ליצור ושאינם מפחדים להיות אקטיביים; לכן עליכם להראות ביטחון ונטילת יוזמה.

המראיינת יכולה לשאול שאלות כמו: “כשהמורה מעלה דיון בכיתה, האם אתה משתתף ומביע את דעתך? מה קורה במצב שאתה מקבל דעה המנוגדת אליך ואיך אתה מגיב?”

או שאלות כמו: “תאר לי מקרה בו יזמת משהו עם חברים / משפחה, כשאתה הייתה האחראי המוביל באירוע”.

חברתיות

שאלות מתחום החברתיות בוחנות בעיקר את היכולת שלכם להיכנס לקבוצה, ולהיות פעילים בה בצורה חיובית. המראיינת מנסה לבחון באיזה מעגלים חברתיים אתם נמצאים, את טיב היחסים ביניכם ואת המעמד שלכם בחברתם.

המראיינת יכולה לשאול שאלות כמו: “כמה חברים טובים יש לכם?”, או “מה המקום שלך בחבורה”.

מסגרת

עד כמה אתם בעלי משמעת עצמית, ויודעים לקבל מרות מגורם אחר ולהתאים את עצמם בסיטואציות שונות. כמובן ששואלים זאת על מנת להבין האם הסתגלות שלכם למערכת שיש בה מפקדים שמחלקים פקודות, היא משהו שתוכלו להתרגל אליו בצורה חלקה או שתהיה לכם בעיה. רוצים לבחון יכולת התמודדות עם קשיים בתוך מסגרת (לימודית או בשעות הפנאי).

יכולים לשאול אתכם: “באיזה מסגרות אתם מבלים אחרי שעות הלימודים”, או “איך אתם מתנהגים בכיתה אם השיעור משעמם ולא מעניין אתכם כלל?”

פעילות גופנית סדירה

המראיינת רוצה להבין ולבחון עד כמה אתם פעילים גופנית במהלך השבוע, ואיזה סוג של פעילות גופנית אתם מבצעים. סוג כזה של שאלות מצביע גם על אורח חיים בריא וספורטיבי, אחד הערכים שעליו צה”ל נשען, וגם מתקשר לסעיף הקודם בנושא התאמה למסגרות.

יכולים לשאול שאלות כמו: “באיזו תדירות אתם עוסקים בפעילות גופנית במהלך השבוע?”

דייקנות

רוצים לבדוק את היכולת שלכם לעמוד בזמנים, לדעת לנהל זמנים בצורה יעילה ונכונה, וכן לפעול בצורה מאורגנת ומסודרת גם במצב של לחץ בזמן, לו”ז צפוף ועמוס או ריבוי משימות במקביל.

המראיינת תשאל שאלות כמו: “האם איחרת פעם לאירוע חשוב?”, או “איך אתם מנהלים את הזמן שלכם ובאיזה דרך?”

הערות חשובות שכדאי לדעת ולזכור