מתי בעצם אתם צריכים ועדה רפואית?

ישנם 2 סוגים של ועדות רפואיות:

  1. ועדה רפואית בצו הראשון אשר מחליטה על קביעת פרופיל צבאי, בהתאם לבריאות והכושר שלכם – נקבע בתחנת הבדיקה הרפואית.
  2. ועדה רפואית שמטרתה קביעת פרופיל חדש – לרוב קורה עקב ערעור של מלש”ב לגבי הפרופיל שנקבע לו, או לחילופין במצב שלאחר קביעת פרופיל, השתנה מצבו הבריאותי או הנפשי. יש אפשרות לערער על פרופיל צבאי שהתקבל, אם המלש”ב חושב שהפרופיל שקיבל אינו משקף את מצבו האמיתי.


המצב הראשון שתואר משקף את התהליך המתרחש בצו הראשון, בתחנת הבדיקה הרפואית. הרופא במקום מעיין במסמכים הרפואיים שלכם ובודק את השאלון הרפואי. הוא מבצע כמה בדיקות פשוטות, ועל סמך המידע שיש לו והבדיקות הוא קובע את הפרופיל שלכם במקום.

המצב השני שתואר משקף מצב בו המלש”ב אינו מרוצה מהפרופיל הצבאי שקיבל, מכל מיני סיבות אפשריות, כמו שתוארו לעיל, וברצונו לערער על ההחלטה על מנת לגרום לשינוי. שינוי זה יכול להיות רצונכם להעלות פרופיל כדי להגיע לשירות קרבי ביחידות שדה בחי”ר (חיל הרגלים), או להפך כשברצונכם להוריד פרופיל בהתאם למצבכם הבריאותי.

במצב בו בוחרים לערער על הפרופיל יש לנקוט במספר שלבים:


בהגשת ערעור על פרופיל, אפשר לבקש שהוועדה אשר בחנה את הפרופיל בצו הראשון תעיין במסמכים הרפואיים בשנית על מנת לקבל החלטה. אפשרות נוספת היא לבקש לערער לוועדה רפואית גבוהה יותר.

מבקשי חריג ליחידות השדה והחי”ר

קיימת אפשרות למלש”בים אשר שהפרופיל הצבאי שלהם אינו מאפשר להתגייס לחי”ר (חיל רגלים) אך הם כן חפצים בכך. ניתן להגיש בקשה להכרה כחריג חי”ר. על מנת לבצע תהליך זה תצטרכו להגיע אל רופא מומחה אשר ייתן את המלצתו המנומקת מדוע אתם כשירים להתגייס לתפקידי לוחמה למרות ליקויים רפואיים קיימים.

זכרו – ההחלטה לאישור או פסילת בקשה ל”חריג חי”ר” נעשת בידי המדור הרפואי האמון על הנושא ביחידת מיט”ב. ההמלצות שקיבלתם מהרופא המומחה שבדק אתכם הינם בגדר המלצה ולא בהכרח מאשרים את שינוי הפרופיל הרפואי שלכם.

הערות חשובות שכדאי לדעת ולזכור:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *