מבחן פסיכוטכני בצו ראשון

תחנת המבחן הפסיכוטכני היא לרוב התחנה השנייה או השלישית בצו הראשון (תלוי לאן יכווינו אתכם ללכת ביחס ללחץ שיש באותו היום בלשכת הגיוס). בתחנה זו תבצעו מבחן מחשב שאורכו כשעתיים.

המבחן הפסיכוטכני בצו הראשון הוא מבחן בפורמט של שאלון עם תשובות רבות ברירה (“שאלון אמריקאי“). לפני כניסתכם למבחן תתבקשו לכבות מכשירים סלולריים’ ותקבלו הסבר על מהלך המבחן. לא תינתן אפשרות לצאת לשירותים או להפסקות, מרגע תחילת המבחן.

לפני תחילת המבחן יעבירו לכם הדרכה מלאה, על האופן בו יש למלא את התשובות בצורה נכונה. בכל פרק תישאלו בין 20 ל-30 שאלות. יש אפשרות לחזור לשאלות שכבר סימנתם בפרק, ויש אפשרות גם לדלג על שאלות שאתם מעדיפים להתמודד איתן בסופו של כל פרק.

זכרו – בסוף כל פרק, כאשר אתם עוברים לפרק הבא, אין אפשרות לחזור ולראות או לענות על שאלות מהפרק הקודם!

לעולים חדשים יש אפשרות לבצע את המבחן הפסיכוטכני באחת מהשפות הבאות: אנגלית, ספרדית, צרפתית, רוסית, אמהרית או ערבית. רק מי שיימצא זכאי על פי הקריטריונים שקבע צה”ל, יוכל להיבחן בשפות האלו.

מהלך המבחן מתבצע בצורה אישית, כאשר אתם מול מחשב בתוך עמדה דמויית קובייה (על מנת למנוע מצב של העתקה במהלך המבחן אחד מהשני). כל המבחן מחולק לפרקים, וכל פרק קצוב בזמן מסוים.

מבחן פסיכוטכני בצו ראשוןנושאי המבחן הפסיכוטכני בצו הראשון

5 הנושאים המרכזיים שעליהם אתם נבחנים במבחן הפסיכוטכני:

 

מה מטרת המבחן הפסיכוטכני?

מטרתו של המבחן הפסיכוטכני הוא לקבוע את ציון הדפ”ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני) שלכם, אשר מהווה גם כ-50% מציון הקב”א (קבוצת איכות) שלכם.

במהלך המבחן יש שעון עצר המופיע על גבי המסך, וזה משמש כעזר לגבי הזמן הנתון לכל פרק; אבל השעון אינו מתריע בפני הזמן שעומד להיגמר, לכן תהיו חייבים להיות ערניים לכך בעצמכם. בנוסף מקבלים דף טיוטה אחד ועיפרון שאיתו אפשר לעבוד במהלך המבחן; אין אפשרות לקבל עוד דף נוסף.

בסוף המבחן יש להחזיר את הדף והעט חזרה למאבחנת (דף הטיוטה לא נבדק אז אין מה לחשוש). הסיבה שמבקשים את דף הטיוטה חזרה, הוא כדי שלא יוכלו לעשות שימוש חוזר בשאלות אשר היו שם, ובכך יינתן יתרון לא שוויוני לאנשים אחרים שעוד לא ביצעו את המבחן.

*מיט”ב מחדש את המבחן מדי פעם בפעם ומבצע בו שינויים קלים. לכן אין טעם לשאול חברים שעשו את המבחן לפניכם, מה היו השאלות. זה רק יכול לבלבל ולמקד אתכם במשהו שעתיד להכשיל אתכם.

הערות חשובות שכדאי לדעת ולזכור

 

ככל שתגיעו יותר מוכנים – כך תגדילו את הסיכויים לקבל ציון גבוה במבחן, ולקבל אפשרות להשתבץ במגוון גדול יותר של תפקידים.

חשיבות ההכנה לצו ראשון >