מתנדבים הם מלש”בים אשר במהלך המיונים הראשוניים לצבא (לרוב בצו הראשון), קיבלו פרופיל 21 אשר פוטר אותם משירות חובה; זאת בשל סיבה רפואית או נפשית שנתגלתה אצלם. אולם אותם אנשים בחרו כן לשרת בצבא, בהתנדבות ומבחירה (ומכאן השם – מתנדבים).

המתנדבים הם חיילים לכל עניין ודבר. כל הזכויות והחובות של חיילי צה”ל חלים גם עליהם, והם מקבלים יחס שווה כמו אחרון החיילים. המשתנה היחיד הוא מגבלות רפואיות שנקבעו בהתאם למצבם הבריאותי, שאותו קבע מקרפ”ר (מפקדת קצין רפואה ראשי).

מי יכול להתנדב לשירות בצה”ל?

האוכלוסייה המותאמת על ידי צה”ל להתנדבות כוללת בנים ובנות כאחד, אשר קיבלו פטור (אישור חוקי מהצבא) רפואי או נפשי, והפרופיל הרפואי שלהם הוא 21. אותם אנשים יכולים לבחור להתנדב לצבא עד גיל 24 (יש אפשרות גם מאוחר יותר, אולם אלה מקרים בודדים וחריגים).

המדיניות שצה”ל מכתיב היא “כל מי שרוצה לשרת, ישרת” – אך יש להדגיש כי מי שמהווה סיכון לעצמו או לאחרים (אדם המתמודד עם מחלה פעילה או אשפוז טרי), לא יוכל לשרת.

שלבי תהליך השיבוץ לצה”ל

*במקביל – לאחר קבלת פרופיל המתנדב יישלח צו גיוס בדואר, על פי שנתון הגיוס שלכם. ניתן לדחות גיוס אך ורק במקרה של ביצוע שנת שירות, מכינה או ישיבה.
*אם חלה החמרה במצב, תאריך הגיוס יידחה.

תפקידי איתור – תפקידים המתבצעים על ידי מיונים קדם צבאיים.
תפקיד קביעה – תפקיד שאינו דורש יום מיון קדם צבאי וניתן ביום שיבוץ מיוחד המיועד למתנדבים.

ביום הגיוס תקבלו תעודת מתנדב (יש לשמור עליה כי במקרה של אובדן לא תונפק לכם תעודה נוספת). לאחר מכן תגיעו לבקו”ם, ומשם תעברו שרשרת חיול כמו כל החיילים.

מה קורה בראיון?

מטרת הראיון האישי היא היכרות עם המתנדבים, הכרת הכישורים והיכולות, והכי חשוב מציאת תפקיד במסגרת צבאית התואמת את הנתונים האישיים שלכם ואת צורכי המערכת, וכדי שאתם המתנדבים תוכלו להרגיש משמעותיים ולהפיק את המירב מהשירות.

הראיון האישי שהמתנדבים עוברים ביום המיון המיוחד, דומה בחלקו לראיון אישי המתבצע צו ראשון. ישנו שוני משמעותי בכמה גורמים:

מהו משך השירות למתנדבי צה”ל?

מה קורה אחרי הגיוס?

  1. טירונות – המתנדבים עוברים טירונות בסיסית ופשוטה, שאורכת כ -5 ימים. הטירונות במלואה עיונית ללא חלקים פיזיים כלל. מי שאושרה לו יציאה ללינה בבית, מסיים כל יום ויוצא לביתו. בסוף הטירונות המתנדבים עוברים השבעה.
  2. קורסים – כמו שאר החיילים, המתנדבים רשאים להתגייס ולקחת חלק בקורסים השונים בהתאם לתפקידים אליהם הם שובצו. היציאה לקורסים תלויה בכמה קריטריונים:

התאמה מבחינת נתונים לדרישות הסף של הקורס.
תיאום ההקצה לקורס על ידי היחידה שבה שובץ המתנדב.
בהינתן אישור רפואי על ידי ענף המיון הרפואי במקרפ”ר (מפקדת קצין רפואה ראשי) על כשירותם של המתנדבים לצאת לאותו קורס מבוקש.

  1. מסלולי קצונה למתנדבים – מתנדבים רשאים לצאת לקצונה במהלך שירותם הצבאי, וזה נעשה על ידי אישור של רופא מתנדבים במקרפ”ר והמלצות המפקדים, באישור הקצאות היחידה לקצונה ומעבר מבדקים.

*בשירות קבע – מתנדבים מועברים לטיפול ברפואה הצבאית.

מהם סוגי התפקידים המוצעים למתנדבים בצבא?

למתנדבים לשירותי הביטחון בצה”ל פתוחים כ- 100 תפקידים, להם ניתן להשתבץ ביחס לרצון שלכם ובהתאם לסעיפים האישיים:

*לחלק מהתפקידים יש צורך במיון קדם צבאי.

הערות חשובות שכדאי לדעת ולזכור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *