תחנות יום המא”ה

יום המא”ה (מיון איתור והתאמה) הוא יום שנועד בדרך כלל לבנות בלבד. התהליך מתחיל בכיתה יא’ ונמשך עד אמצע כיתה יב’ בערך, בהתאם למחזור הגיוס. במהלך יום המא”ה תעברו מספר תחנות, שיבחנו את כישוריכן השונים.

ביום זה צה”ל בוחן אתכן באמצעות 6 תחנות, ולומד על הכישורים והיכולות שלכן בתחומים שונים. זאת במטרה להתאים לכם שיבוץ לתפקידים התואמים את יכולותיכן, וכן כדי להיות משמעותיים.

יום המא”ה הוא בעצם סוג נוסף של צו ראשון עבור בנות, המהווה אפשרות ממשית להביא את יכולותיכן וכישוריכן לידי ביטוי, ולסייע לצה”ל להכיר את החוזקות שלכן במגוון תחומים.

במהלך היום תיבחנו בצורה מעמיקה בתחומים רבים כמו הדרכה, יכולות טכניות, ניהול וארגון, עבודת צוות ועיבוד מידע. בנוסף לתחומים הללו נבדקות גם תכונות אופי ויכולות אישיות שלכן, כגון קשב מתמשך לאורך זמן, יחסי אנוש, יכולת פיקוד ושליטה ועוד.

התחנות ביום המא”ה מחולקות ל-6 סוגים

סוג 1 – תחנת הדרכה

קיימות 2 תחנות הדרכה ביום המא”ה, שמטרתן לבדוק את יכולות העמידה שלכן מול קהל, יכולות השליטה והפעלת סמכות, יכולות ביטוי בעל פה ועוד.

בתחנת ההדרכה הראשונה – תקבלו רשימה של נושאים שמתוכם תצטרכו לבחור נושא אחד, ויהיה עליכן להכין הרצאה ופעילות באורך של כ- 5 דקות, לשאר חברות הקבוצה שאיתכן.

בתחנת ההדרכה השנייה – תקבלו מידע בנושא אקראי, אודותיו תצטרכו לתת הרצאה של כ -5 דקות, מול שאר בנות הצוות שאליהן ציוותו אתכן בתחילת היום. במהלך ההרצאה, הבוחנים ינסו להסב את תשומת לבכן, ולבחון את התנהגותכן והיכולת שלכן לשלוט במצב לא מוכר ולא נוח ולנהל אותו.

טיפים לתחנת ההדרכה:

 

סוג 2 – תחנת יכולות טכניות (מנגנון)

תחנה זו בודקת את היכולות הטכניות, יצירתיות, יכולות אחזקה ויכולות הפעלה מגוונות. במהלך התחנה ייחשף בפניכן מנגנון מסוים שאותו תצטרכו להרכיב מחדש, לאחר שידגימו בפניכן פירוק והרכבה שלו. עליכן לבצע את אותן הפעולות מהזיכרון בלבד, וזאת בזמן מוגבל שיינתן.

חלק מן התחנה הוא בעצם מבחן נסתר של התנהלות תוך כדי לחץ ועמידה במשימה, ולא רק חוש טכני. חלק מן המשימות יהיו קבוצתיות וחלק יהיו אישיות.

*לרוב משתמשים בתחנה להרכבת המנגנון בעזרת צינורות, גומיות וברגים.

טיפים לתחנת יכולות טכניות:

 

סוג 3 – תחנת סימולציה אישית

בתחנה זו יבחנו את היכולות הבין אישיות שלכן, זאת באמצעות מבחנים של התמודדות עם מצבים שונים ומורכבים ואבחנה של רגישותכן לסביבה. בתחנה תקבלו כרטיסייה ובה מוצג קונפליקט, ולאחריו יירשמו הנחיות להמשך המשימה, כולל חוקים שעליכן לעמוד בהם לכל אורכה.

במהלך המשימה עצמה תעמוד בפניכן דמות (אותה מגלם אחד מאנשי הסגל), שבפניה תצטרכו להציג פתרון על פי ההנחיות לבעיה שנוצרה. ייתכן מצב שבו הדמות שמולכן לא תשתף פעולה עם הרעיון, וכאן יבחנו את תגובתכן לסביבה ואופן הטיפול שלכן במצב הנתון.

עוד יכולות הנבחנות בתחנה הן האמפתיה שלכן ביחס לסיטואציה, האסרטיביות ושמירה על נהלים שהוגדרו לפני תחילת המשימה.

*לרוב נותנים במהלך התחנה 2 סיטואציות שונות ונהלים שונים לכל מצב.

טיפים לתחנת סימולציה אישית:

 

סוג 4 – תחנת מבחני מחשב

תחנת מבחני המחשב ביום המא”ה מאוד מזכירה את המבחן הפסיכוטכני, שעברתן ביום המיון בצו הראשון. זהו מבחן שבודק את יכולות הריכוז שלכן לאורך זמן, וכן את יכולת ההתמודדות עם קבלת נתונים רבים, ניתוח ועיבוד נתונים ומהירות תגובה.

חלק מהמבחנים במחשב כוללים קריאת גרפים וניתוח מהיר, חשיבה יצירתית וחשיבה “מחוץ לקופסא” וכן מציאת הבדלים ושוני בין גופים.

טיפים לתחנת מבחני המחשב:

בחלק מן המבחנים נבדקות יכולות הזריזות והדיוק שלכן. הימנעו מלחיצה פזיזה ולא מדויקת כנדרש במבחן, והשתדלו להימנע מניחושים מיותרים.

 

סוג 5 – תחנת דיון קבוצתי

בתחנה זו תיבחן יכולת ההשתלבות שלכן בקבוצה: יכולות שכנוע, יכולת הובלה, התמודדות במצבים מורכבים ושונים בהם אתן מוצבות עם אנשים נוספים בלי נקודות מבט וצורות חשיבה שונות, וכן הדינמיקה שלכן בתוך קבוצה.

התחנה מחולקת ל-2 חלקים:

חלק ראשון: יחלקו לכל אחת מחברות הקבוצה מספר המייצג סוג של מגבלה (לדוגמה מספר 2 אינה יכול לראות, מספר 3 אינה יכולה לדבר, מספר 4 אינה יכולה להשתמש ביד ימין וכן הלאה). עליכן לבנות דגם מסוים מהחומרים שתקבלו (לגו, קרשים, צינורות), להתמודד עם המגבלות הקיימות ולבסוף לשווק אותו לבוחנים.

חלק שני: יעלה נושא בו תצטרכו לדון ולהגיע להסכמה בזמן מוקצב, לגבי מגזר או פלח מהאוכלוסייה, לפי סיפור מקרה שנתנו לכם בסיטואציה (לדוגמא החלטה על איזה מגזר זקוק לסיוע כספי מהממשלה).

טיפים לתחנת דיון קבוצתי:

סוג 6 – תחנת ניהול וארגון (שדה)

תחנה זו מתמקדת בבחינת יכולות הפיקוד, הארגון והניהול שלכן במצבים שאינם מוכרים, ואינו בוחן את היכולות הפיזיות שלכן כלל. בתחנת השדה יבחנו את יכולת העמידה שלכן בזמנים, הפעלת כושר מנהיגות ושליטה, ואף צורת הפעילות שלכן בתוך צוות.

יוטלו עליכן משימות המשלבות פעילות פיזית בסיסית שאינה מסובכת, כמו זחילה קצרה, סידור והעברת חפצים ממקום למקום על פי הנחיות, קריאת מפה ועוד. התחנה אינה בוחנת בנות המעוניינות לשרת בקרבי, אלא עוד מגוון רחב של תכונות אופי וכישורים. לכן, גם אם אינכן מעוניינות להגיע לתפקידי שטח – רצוי להשקיע.

*לא ניתן לבצע את התחנה עם כפכפים, ולכן רצוי להגיע בלבוש הולם ונוח. מומלץ להגיע עם נעלי ספורט סגורות ומכנסיים ארוכים / טייץ ספורטיבי, בשביל הנוחות.

טיפים לתחנת ניהול וארגון:


הערות חשובות שכדאי לדעת ולזכור