יחידה 504

יחידה 504, או בשמה העדכני “עוצבת המודיעין האנושי”, היא יחידה מיוחדת ומסווגת בחיל המודיעין, אשר קיומה מהווה יתרון אסטרטגי וחשוב במיוחד עבור מדינת ישראל.

היחידה עוסקת בהפעלת סוכנים בכל הגזרות בתוך ומחוץ לגבולות המדינה, מפיקה מידע חשוב על האויב, ועוזרת להכין תוכניות ומבצעים חשאיים לטובת בטחון המדינה.

בכל פעילות (שניתן לספר עליה) פועלים שלושה גורמים משפיעים – סוכן, מפעיל ולוחם:

  • סוכן – הסוכן הוא מקור הידע; הוא האדם שמופעל לספק מידע מודיעיני חשוב, ועליו לבצע משימות קשות בלי לעורר חשד ומבלי לחשוף פרטים מפלילים עליו ועל השותפים.
  • מפעיל – המפעיל הוא קצין בתפקיד מיוחד (קתמ”מ). המפעיל הוא מי שמגייס את הסוכן ומפעיל אותו בשטח, נותן לו משימות ונמצא עמו בקשר ישיר במהלך הפעילות.
  • לוחם – על תפקיד הלוחם לא ניתן לפרט יותר מדי משום שתפקידו מסווג. עיקר תפקידו הוא אבטחת המפעיל במהלך מבצע, ושמירת סוד מוחלט בכל מידע רלוונטי. הלוחמים הם חלק פעיל בבניית המבצעים, בדרכים שונות של בדיקת השטח, בדיקת תקשורת ודרכי הגעה וכן הכנה ביטחונית לפני פעילויות.

 

איך מגיעים ליחידת 504

הגיוס ליחידה הוא חד שנתי ומתקיים בחודש נובמבר. ניתן להתמיין ליחידה ב-3 דרכים עיקריות:

דרך 1 – ביצוע יום סיירות (יום שדה), סיום היום ואי-קבלת מיוני המשך לגיבוש (אופציה זו רלוונטית רק לימי סיירות המתקיימים בחלון חודש ינואר).
*מלש”בים אשר קיבלו בסיום היום מיוני המשך לחובלים/צוללות ואינם מעוניינים להמשיך, יכולים להגיע אל יום המיון בביתן חיל הים ולבקש לוותר על המשך המיון. מלש”ב אשר יבצע את גיבוש החובלים, לא יהיה זכאי לבצע יום מיון נוסף ליחידה.

דרך 2 – ביצוע גיבוש מטכ”ל והרחקה ב-48 שעות הראשונת.

דרך 3 – ביצוע וסיום גיבוש מטכ”ל או שייטת ואי קבלת זימונים להמשך מיונים ליחידות.

לאחר קבלת ראיון ליחידה, יש שני שלבי מיון נוספים אותם המתמודדים צריכים לעבור. בחלק הראשון מתקיימים מבחנים פסיכוטכניים וראיון אישי, ובחלק השני מתקיימים מבחני קואורדינציה ותחקיר ביטחוני.

בסיום השלבים, ואם נמצאתם מתאימים, תעברו סיווג ביטחוני ובדיקה רפואית במכון לרפואה ימית כדי לקבל אישור סופי לקבלה ליחידה. מרגע הקבלה אין אפשרות לוותר על גיוס ליחידה.

שלבי ההכשרה

מכיוון שיחידה 504 היא יחידת מודיעין מסווגת, אין אישור לפרסום מידע אודות מהלך האימונים והקורסים אותם עוברים הלוחמים במהלך המסלול. ניתן לציין כי מסלול היחידה אורך כ-12 חודשים, ובמהלכו יש אימוני קרב-מגע רבים, לחימה בטרור (לוט”ר), קורסים ייעודים ופיתוח יכולות איסוף מודיעין ברמה הגבוהה ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.