חשוב שתהיו מעודכנים !

החל מנובמבר 2021 צה”ל משפר את מבחני המיון של צו ראשון

חשוב שתדעו שכל ההכנות המוצעות באתר תואמות  למבחנים הנערכים כיום

וכמו תמיד יעזרו לכם להפציץ במבחני המיון .

רוצים לדעת עוד על השינויים הצפויים ? לחצו כאן 

יש לכם שאלות נוספות ? תכתבו לנו או

שלב אימות נתונים

תחנת אימות נתונים זאת התחנה שאיתה בדרך כלל מתחילים את יום הצו הראשון שלכם.

תחנה זאת 3 מטרות עיקריות:

  1. לאמת נתונים יבשים
  2. לקבוע את ציון הצה”ר שלכם (צה”ר- ציון השכלה ראשוני)
  3. לבצע מבחן סימול עברית

 

התחנה עורכת בין 10 עד 30 דקות בממוצע (במידה ותשכילו להיכנס לאינטרנט כמה ימים קודם ולמלא את שאלון הנתונים שלכם טרם הגעתם ללשכה דרך “צו ברשת“, תוכלו לסיים את השלמת הנתונים מהר יותר בתחנה)
אתם יושבים מול מאבחנת פסיכוטכנית שבשלב הראשון מאמתת נתונים יבשים עליכם כמו מקום המגורים שלכם, מצב משפחתי, השכלה ועוד. בסוף שלב האימות ייקבע ציון הצה”ר שלכם אשר מבוסס על הנתונים האישיים הראשונים שאותם אימתתם,וציון זה מהווה 17% מציון הקב”א הסופי שלכם.
ציון צה”ר נע בין 0 ל 12 נקודות, ולכל אחד אשר יש תעודת בגרות מלאה תזכה אותו ב-ציון מקסימלי של 12 נקודות בצה”ר.
*יש להצטייד בתחנה זו עם תעודה מזהה, דרכון זר (במקרה ויש), תעודת עולה (במקרה ויש), פרטים אישיים על משפחה (תעודות זהות של הורים ואחים, שנת לידה וכו’), תעודות מקצועיות של לימודים.

בשלב השני של התחנה ייבחנו את הידע שלכם בעברית בתצורה של- דיבור (עד לפני לא הרבה זמן היה גם מבחן של קריאה וכתיבה, אבל במיט”ב החליטו להוריד אותם ולכן המבחן היחיד הינו בנושא דיבור). תצטרכו להראות ב”מבחן הדיבור” יכולות התבטאות בנושאים שונים ולענות על שאלות. טרם תחילת הדיון בנושא שיבחר תקבלו לרשותכם דף ועליו מצויינים 8 מילים (כלליות, מילות קישור, ומילים הקשורות לנושא) מתוכם תצטרכו לבחור 5 מילים שאותם תשלבו במהלך השיח בצורה טבעית ותקינה.

יהיה לכם כמה דקות לעבור על המילים ולחשוב על מה תרצו לדבר, משום שזהו המבחן היחיד, ואך ורק על פי תוצאותיו, תקבלו את הציון על סימול העברית שלכם.

זכרו- במבחן הדיבור אין הגבלת זמן, ולכן כדאי מאוד להתרכז ולא למהר להתחיל אותו עד שאתם מרגישים מספיק מוכנים.

בסיום השלב הזה יקבע ציון סימול העברית שלכם.

*במקרים רבים ובעקבות מגפת נגיף הקורונה – מיט”ב מנסה לצמצם את כמות המתמיינים בכל יום מיון ואת זמן שהותם בתוך המתחם, ולכן לרוב חיילי מיט”ב יצרו איתכם קשר כ- שבועיים לפני תאריך הצו ראשון ויקבעו תאריך למבחן סימול עברית דרך הטלפון. המבחן לוקח מספר דקות באותה צורה רק שהכל מתבצע בטלפון וכך הצבא חוסך זמן ביום המיון בלשכה.

אימות נתונים בצו ראשון

הערות חשובות שכדאי לדעת ולזכור:

  • בתחנה הזאת כל הנתונים המאומתים מתבססים על הצהרותיכם בלבד- יש לוודא שכל מה שאתם אומרים נכון ומאומת.
  • רצוי להצטייד במספרי הטלפון ומספרי תעודות הזהות של שני ההורים
  • ישאלו באימות נתונים עם פרטים של שאר המשפחה (הורים ואחים) שאלות כמו ארץ מוצא, מצב של גירושים ועוד. הגיעו מוכנים עם כל המידע על מנת לחסוך זמן.
  • בצעו טרם הגעתכם ללשכת הגיוס את טופס “צו ברשת” על מנת לחסוך זמן בתחנה הזאת
  • ציון זה אינו חלק מהקב”א שלכם, אולם אם תקבלו ציון נמוך לא תוכלו לקבל מיוני המשך למקומות הנחשבים יותר נחשקים, כמו טיס לדוגמא.
  • במהלך המבחן יתבצעו דיונים בכמה נושאים – מטרתם אינה לשמוע את דעתם אלא את יכולת ההתבטאות שלכם בעברית בצורה תקינה. לכן לא מומלץ לבוא עם תשובות מהבית.
  • להגיע לתחנה עם: טופס התייצבות לצו ראשון, תעודה מזהה, דרכון זר, תעודת עולה ופרטים אישיים על משפחה.